28 października 2013

Brytyjska skrzynka na listy - "Royal Mail Box"

Był artykuł o popularnej w Wielkiej Brytanii budce telefonicznej, teraz będzie kilka słów na temat równie popularnej i często spotykanej na terenie Wielkiej Brytanii skrzynce na listy.
Brytyjskie czerwone skrzynki na listy, obok budek telefonicznych są jednymi z najlepiej rozpoznawalnych brytyjskich ikon na świecie. Obecnie znajduje się ich około 85.000 w całym kraju.
Niedawno ta charakterystyczna czerwona skrzynka obchodziła swoje 150 urodziny.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"ROYAL MAIL" - oficjalna nazwa "Royal Mail Holding plc." czyli "Poczta królewska".
  Obecnie jest to spółka prawa handlowego w całości należąca do brytyjskiego skarbu państwa.
Od 1 stycznia 2006 firma nie posiada już ustawowego monopolu na żaden typ przesyłek co oznacza, że brytyjski rynek pocztowy jest w pełni otwarty. W latach 2007-2008 spółka dostarczyła na terenie Wielkiej Brytanii średnio 80 milionów przesyłek pod 28 milionów adresów.
Historia brytyjskiej skrzynki się panowania Henryka VIII.
 

 
Od czasów Henryka VIII angielscy władcy mieli na swym dworze specjalengo urzędnika odpowiedzialnego za kwestie poczty. Publiczny system pocztowy został uruchomiony za panowania króla Karola I w 1635 roku. Początkowo opłatę za usługę ponosił odbiorca przesyłki. W 1660 powstała oficjalnie agenda rządowa pod nazwą "General Post Office" - "Generalny Urząd Pocztowy". Istniała ona aż do 1969 roku, zaś stojący na jej czele polityk nazywany poczmistrzem generalnym wchodził zawsze w skład gabinetu. Następnie poczta została przekształcona w państwową spółkę, któa kilkakrotnie zmieniała nazwę, obecną przyjmując w 2007 roku.
Brytyjska poczta słynie ze swoich czerwonych skrzynek pocztowych w kształcie kolumn. Ich charakterystyczną cechą jest umieszczenie na każdej z nich łacińskich inicjałów monarchy panującego w chwili instalacji danej skrzynki. W przypadku Elżbiety II jest to "ER II".

Transport brytyjskiej poczty 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Najpowszechniej używanym przez Royal Mail środkiem transportu są samochody. W latach 1927-2003 poczta esploatowała specjalną podziemną kolejkę, istniejącą w Londynie niezależnie od metra
i służącą przekazywaniu przesyłęk między stołecznymi sortowniami. Od czasu jej zamknięcia poczta korzysta z zewnętrznych przewoźników kolejowych.
Głównym partnerem Royal Mail w zakresie transportu powietrznego są linie lotnicze British Airways. Symbolem tej wpółpracy jest umieszczenie niewielkiego emblematu poczty w okolicach włazu luku bagażowego każdego samolotu tych linii. Poczta jest także właścicielem jednego samolotu Boeing 737, któego obsługę zapewniają Titan Airways.
W brytyjskim rejestrze statków morskich istnieje specjalna kategoria statków pocztowych, oznaczona literami "RMS - Royal Mail Ship". Obecnie nie ma już statków przeznaczonych wyłącznie do przewozu poczty, natomiast z oznaczenia RMS korzysta kilka jednostek pasażerskich, przewożących pocztę niejako dodatkowo. Najbardziej znany z nich to liniowiec "RMS Queen Mary 2".

Kody pocztowe
Kody pocztowe w Wielkiej Brytanii składają się zwykle z 5-7 znaków, przy czym stosuje się zarówno litery jak i cyfry. Pierwsze 2 znaki to zazwyczaj litery oznaczające obszar pocztowy. obecnie Wielka Brytania wraz ze swoimi terytoriami zależnymi dzieli się na 124 takie obszary.
Obszary biorą zwykle nazwy od swoich największych miast, zaś przypisane im litery pochodzą najczęściej od nazwy tego miasta np. L-Liverpol, CF-Cardiff. Kolejne 1-2 znaki to cyfry oznaczające tzw. dystrykty pocztowe, często jest to np. jedna dzielnica lub niewielkie miasteczko. Potem następuje znak przerwy (spacja) a później cyfra wskazująca na tzw. sektor pocztowy. Ostatnie dwa znaki to litery oznaczające tzw. jednostkę pocztową. Jednostka może liczyć maksymalnie 100 adresów, chociaż w praktyce średnio liczy ok. 15, a w przypadku dużych nieruchomości jak zakłądów przemysłowych zdarzają się jednostki liczące tylko jeden adres.
Poniżej kilka zdjęc przedstawiających brytyjskie skrzynki w różnych kolorach, w różnych miejscach.
Zielona skrzynka pocztowa to jak się każdy domyśla, skrzynka znajdująca się na terenie Irlandii.
Żółta znajduje się na Cyprze, a złota skrzynka powstała z okazji Olimpady w Londynie.
 
 
 
 

I na koniec znany aktor w słynnej skrzynce pocztowej, czyli Mr. Bean in Royal Mail Box
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz