28 października 2013

Halloween - jak je obchodzą w Wielkiej Brytanii

Halloween jest 31 października jednak u nas odbyło się ono wczoraj 26 października, a dokłądnie zabawa Halloweenowa, więc postanowiłam opisać to święto na moich dwóch blogach za jednym zamachem :) Zapraszam na historię Halloween.
Niewiele osób wie, że Hallowee pochodzi sprzed 2 tysięcy lat. Obchodzone było przez Celtów i związane z ceremoniami zmarłych. Święto to wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain, kiedy to żegnano porę letnią, a witano zimową. Obrządek związany był też ze Świętem Zmarłych, gdyż wierzono, że tego dnia zaciera się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących.
Duchom było wtedy najłatwiej przedostać się się do naszej rzeczywistości,
dlatego duchy przodków czczono i zapraszano do domów.
Samhain to okres, w którym rolnicy przygotowywali się na nadejście zimy. Świętowano dziewięć dni. Święto to rozpalało wyobraźnię Celtów. Był to czas przygotowywania zapasów na zimę, czas powrotu do zimowych osad ludzi i bydła z letniego wypasu oraz pora wzmocnienia rodzinnych i towarzyskich wiezi. Nastawał czas wspólnoty i opowieści. W przeddzień Samhain obchodzono "Fleadh nan Mairbh" - Święto Zmarłych. Celtowie wierzyli, że wtedy dwa światy, też ludzi zmarłych i ten ludzi żywych się zbliżą do siebie.
Skąd więc te wszystkie stroje?
Przebierano się w przerażające kostiumy, aby odstraszyć złe duchy oraz palono ogniska.
 
Oto jedna z wielu zabaw organizowanych podczas Halloween - łowienie ustami jabłek :)

Święto we współczesnej formie znane jest w Ameryce Północnej od XIX wieku, gdzie zostało sprowadzone przez irlandzkich imigrantów, do zachodniej Europy trafiło w XXwieku. W Polsce jest mało popularne, nadal bardzo silnie jest zakorzenione obchodznie Święta Zmarłych, chodzenia na groby i palenia świeczek. Porównując to z celtyckim obrządkiem to niczym się to nie różni. Jest to dzień w którym wspominamy i czcimy zmarłych, a zapalone świeczki można porównywać do ognisk.
Jak to mówią co kraj to obyczaj a religia też robi swoje.
W Polsce nieliczni świętują je od lat 90. XX wieku najczęściej można spotkać się z balami Halloween w przedszkolach.
Halloween kojarzy się z przebieraniem w przeróżne kostiumy, z dyniami, słodyczami i mroczną atmosferą. Nie bez znaczenia jest fakt, że obchodzi się Halloween w wigilię Święta Zmarłych, czyli 31 października. Halloween najhuczniej obchodzone jest w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w Australii, choć juz nie z tak wielkim rozmachem. Halloween jest w Wielkiej Brytanii niemal równie popularne jak Boże Narodzenie, mimo, że nie jest to święto urzędowe.

 
Do najważniejszych symboli Halloween należy oczywiście wydrążona dynia ze świeczką w środku zwana "Jack-o-lantern", bez któej nie może obyć się żaden mieszkaniec Halloweenowego domu.
Specjalnie przygotowane dynie ustawia się w oknach lub przed domami, żeby chroniły przed złymi mocami. Współcześnie Halloween oprócz mrocznej atmosfery niesie ze sobą przede wszystkim świetną zabawę dla dzieciaków.
Najpopularniejszą formą obchodzenia tego święta jest zabawa zwana "Cukierek albo psikus" - "Trick or Treat". Ta forma przypadła do gustu dzieciakom i co roku gdy zbliża się Halloween dzieciaki szykują nowe stroje a w dniu tego święta ruszają zbierać słodkości.
 


A Wy jak obchodzicie to święto?

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz