11 czerwca 2014

Brytyjskie szkoły z internatem

Minęły już czasy zimnych pryszniców, jedzenia pozbawionego smaku i sunących szkolnymi korytarzami surowych matron, które potrafiły codziennie życie ucznia/studenta zamienić w największy horror. Teraz Najlepsze Brytyjskie szkoły z internatem oferują jacuzzi, podgrzewane baseny, super wyposażone siłownie oraz pięciogwiazdkowe apartamenty. Dawniej szkoły z internatem miały za zadanie przygotowywać uczniów do objęcia stanowisk na dalekich zakątkach swego imperium, teraz wygląda to nie co inaczej, ale i tak po przekroczeniu drzwi wejściowych można tam spotkać światową elitę. Rodzice są gotowi hojnie zapłacić za wiele niespotykanych przywilejów dla swoich dzieci.
W Wielkiej Brytanii, Eton i Harrow stanowią przepustkę do Oxfordu czy Cambridge.
Kilka najdroższych europejskich szkół mieści się właśnie na terenie Wielkiej Brytanii.
Numerem 1. jest jednak szkoła Le Rosey, Chateau de Rosey w szwajcarskim Rolle. Rok nauki w tej szkole kosztuje 50 000 euro, jest ona zwana "szkołą królów" gdyż wykształciła najwięcej koronowanych głów. Jest to również najdroższa międzynarodowa szkoła.
 
 
Eton College, jest najwyżej notowaną brytyjską szkołą, uplasowała się na miejscu 10 pod względem ceny czesnego - 37 500 euro. Szkoła została założona w 1440 roku i jest dla wielu archetypem brytyjskiej szkoły z internatem, bastionu brytyjskości w przeciwieństwie do wielu innych szkół z tradycjami, nadal przyjmuje jedynie chłopców. Z Eton wyszło wielu polityków, monarchów i znanych postaci z całego świata, liczba uczniów która kontynuowała edukacje w Oxfordzie lub Cambridge może zdumiewać. Nauki pobierali tu książę William i Harry oraz lider brytyjskie Partii Konserwatywnej David Cameron. Absolwentami Eton są między innymi ekonomista John Maynard Keyens i pisarz George Orwell.
 
Drugą najlepszą szkołą w Wielkiej Brytanii a 11 w Europie jest Charterhouse School w Surrey - cena czesnego 37 500 euro za rok nauki. Uczniowie tej elitarnej brytyjskiej prywatnej szkoły założonej w 1611 roku są nazywani kartuzami. Charterhouse ma silne tradycje kościelne, po za tym szkoła została zbudowana w miejscu klasztoru. Uczelnia ta obecnie przyjmuje również dziewczynki, jednak pozostaje przy niektórych ze swoich tradycji, np. tzw. "obwieszczeniu", podczas którego uczniowie są publicznie ganieni lub chwaleni, w zależności od wyników nauki w ciągu roku.
Charterhouse School
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kolejną szkołą z dobrą opinią jest Concord College, szkoła założona w 1949 roku, oferuje naukę głównie dla obcokrajowców ale także obywateli Wielkiej Brytanii. Siedziba szkoły znajduje się w Acton Burnell uważanej za jedną z najpiękniejszych miejscowości w Anglii. Kadra nauczycielska i pracownicza jest dostępna dla uczniów 24 godziny na dobę. Pałac Acton Burnell Hall został zbudowany w 1811 roku i jest głównym budynkiem Concord College. Szkoła oferuje wakacyjne letnie kursy języka angielskiego dla obcokrajowców.
 
Concord College
 
Do bardzo dobrych szkół można również zaliczyć Queen Ethelburga's College, jest to prywatna szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia w jednym. Szkoła została założona w 1912 roku
i stała się jedną z najpopularniejszych i najlepszych brytyjskich szkół ciesząca się godną pozazdroszczenia reputacją w Wielkiej Brytanii i za granicą pod względem opieki, życzliwości oraz wysokiej jakości świadczonych usług. Szkoła jest położona w hrabstwie Yorkshire. Szkoła posiada centrum muzyczne, pięć podświetlanych krytych kortów tenisowych, centrum fitness, salę do baletu, cztery boiska sportowe, kryty basen o stałej temperaturze 28stopni + 40 foteli wypoczynkowych przy basenie i wiele innych udogodnień godnych pozazdroszczenia. Moja prywatna szkoła/gimnazjum przy tym wysiada :-)
 
Queen Ethelburga's College
 
Istnieje wiele różnic kulturowych między brytyjskimi a szwajcarskimi szkołami z internatem. W Wielkiej Brytanii media i same szkoły podkreślają fakt uczęszczania do szkół z internatem tak znanych polityków jak Tony Blair czy David Cameron, natomiast szwajcarskie uczelnie starają się zachować nazwiska swych absolwentów w tajemnicy.
 
 
 
 
 
 
 
W ubiegłym roku przeciętne roczne czesne w prywatnej szkole z internatem przewyższyło po raz pierwszy średnie roczne zarobki. Średnie zarobki w Wielkiej Brytanii wynosiły 26,5 tysiąca funtów na rok, a średnia roczna opłata za dobrą szkołę wynosi o tysiąc więcej. W 1980 roku przeciętne czesne pochłaniało tylko jedną trzecią przeciętnych zarobków. Mimo takiej inflacji opłat wielu rodziców posyła swoje dzieci do tych szkół choć tylko na ostatnie 2 lata przed maturą i aż 18% brytyjskiej młodzieży podchodzi w nich do egzaminu dojrzałości. Nagrodą jest niemal pewność dostania się na studia i to do elitarnych uczelni. W Oxfordzie z prywatnych szkół rekrutuje się 43% studentów, a w Cambridge - 38%.
 
Można to podsumować kilkoma słowami:
Co kraj to obyczaj :-)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz