1 czerwca 2014

Big Ben & Elizabeth Tower - The story of London icon

Big Ben to najsłynniejszy zegar świata. Nazwa "Big Ben" odnosi się do ważącego 14 ton dzwonu umieszczonego na szczycie 106 metrowej wieży. Uważany jest za symbol Wielkiej Brytanii. Początkowo nazwa odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen's Tower zwanej również The Clock Tower należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu jak i zegara oraz samej wieży. 12 września 2012 wieża została oficjalnie nazwana Elizabeth Tower w celu uhonorowania 60-letniego panowania królowej Elżbiety II.
 
 
 
 
Budowę neogotyckiej wieży podjęto zaraz po tym, jak znaczna część Pałacu spłonęła października 1834 roku. Zachowała się jedynie 900-letnia Westminster Hall oraz kaplica św. Stefana. Wieża zaprojektowana została przez dwóch architektów, Charlesa Barry'ego oraz jego asystenta Augustusa Pugina. Odbudowa trwałą do roku 1858. W obecnym kształcie pałac ma 1200 pomieszczeń i trzy kilometry korytarzy. Wieża stanęła na trzymetrowej grubości fundamencie o powierzchni 15m².
 
 
Ma 96,3m wysokości, a tarcza zegarowa ma 7 metrów średnicy. Na wieżę prowadzą spiralne schody liczące 334 stopnie. Obecnie wielu ludzi twierdzi, iż Big Ben to nazwa słynnego na całym świecie londyńskiego zegara. Nazwa Big Ben wywodzi się od imienia Sir Benjamina Halla, głównego komisarza robót w 1858 roku, gdy dzwon ten zawieszono. Inne źródła podają, że ta zwyczajowa nazwa pochodzi od imienia Benjamina Caunta, popularnego w owym czasie boksera wagi ciężkiej.
 
 
Pierwszy dzwon był gotowy w 1856 roku. Ważył 16 ton i jako że wieża nie była jeszcze gotowa, był testowany na pałacowym dziedzińcu. Próby okazały się niepomyślne, gdyż dzwon się rozpadł. Z jego kawałków wytopiono nowy w Whitechapel. W 1858 dzwon, ważący 13,5 tony, o wysokości 2,3 metra i średnicy 2,9 metra został przetransportowany i zamontowany na wieży. Po raz pierwszy odezwał się 31 maja 1859 roku.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Z powodu zamontowania zbyt ciężkiego młota po dwóch miesiącach dzwon pękł, a dopiero po trzech latach wymieniono go na lżejszy. Sam dzwon nie został nigdy naprawiony. Na wieży znajdują się cztery mniejsze dzwony słyszalne co kwadrans, wybijając wariację kilku taktów wzorowanych na tej z dzwonu St. Mary's Church (University Church)
w Cambridge pochodzących z "Mesjasza" Händla. Dzwony można usłyszeć w BBC Radio 4 o godzinie 18 i o północy oraz w BBC World Service. Pierwszy taki sygnał został nadany 31 grudnia 1923 roku, a 31 maja 2009 Big Ben obchodził 150-lecie. W tym roku ma już 155 lat.
 
 
 
Projekt zegar został wybrany w drodze konkursu. Wytyczne jakim miał sprostać projekt, opracował królewski astronom Sir George Airy. Głównym ich założeniem było precyzyjne odliczanie czasu, do jednej sekundy, które miało być koordynowane dwa razy dziennie drogą telefoniczną z czasem wybijanym w obserwatorium w Greenwich. Zegar taki zbudowany przez Edmunda Becketta Denisona oraz firmę EJ Dent&CO w 1854 roku. Tarczę zegara zaprojektował Augustus Pugin. Tarcza została osadzona w stalowej ramie o średnicy 7 metrów, podtrzymującej 312 kawałków opalizującego szkła. Wskazówka godzinna mierzy 2,7m, a minutowa 4,2m. Rzymskie cyfry mają po 60cm wysokości. Na każdej tarczy widnieje napis "Domine salvam fac reginam nostram Victoriam primam" - "Panie zachowaj naszą królową Viktorię I".
 
 
Obecnie zegar jest bardzo precyzyjny choć jego połączenie z obserwatorium zostało zniszczone podczas II wojny światowej. W całej historii zdarzały się jednak opóźnienia. Po tym jak w 1949 roku stado ptaków usiadło na wskazówce pokazującej minuty, zegar opóźnił się o 41 minut. W 1962 roku, w noc sylwestrową Big Ben spóźnił się o 10 minut. Przyczyną tego były niezwykle obfite opady śniegu. W 1976 roku nastąpiła pierwsza i jedyna usterka dotycząca metalowych części mechanizmu odpowiedzialnego za uderzenia w dzwony. W wyniku tej awarii Big Ben milczał od 10 sierpnia 1976 roku aż do 9 maja 1977. W 1997 roku zegar zatrzymał się dwukrotnie, a 27 maja 2007 roku zegar przestał tykać na 90 minut.
 
 
Informacje praktyczne na temat zwiedzania Big Bena:
 
Obcokrajowcy mogą zwiedzać Parlament tylko w niedziele i w czasie letnich dni otwartych. Wycieczka trwa 75 minut, towarzyszy jej przewodnik. Niedzielne wycieczki zaczynają się o 9:15, każda kolejna rozpoczyna się co 15 minut, aż do 16:30. Zabronione jest wznoszenie dużych toreb, plecaków. Każdy zwiedzający musi przejść przez bramkę do wykrywania metalu. Obowiązuje zakaz fotografowania. Co to za przyjemność, skoro nie można nic uwiecznić na zdjęciach :-(
Bilety wstępu:
Dorośli: £15.00, dzieci £6.00, studenci i emeryci £10.00.
 
Informacje podane powyżej mogły ulec zmianie, więc zainteresowanych proszę o samodzielne aktualizowanie informacji dotyczących wycieczek i cen.
 

 
Mamy w planach za jakiś czas wybranie się w okolice Wielkiej Brytanii, więc Big Ben na pewno będzie nr.1 na liście naszych atrakcji do zobaczenia.
A Wy macie już za sobą spotkanie z Big Benem czy dopiero na Was czeka?
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz