18 maja 2014

Duże ciemne czy małe jasne???

Co rozumiemy po przez słowo PUB? To oczywiste lokal serwujący nam piwo i drinki. Taki lokal powinien być kameralny i z określoną atmosferą. Jaką? Pewnie ile ludzi tyle opinii, jednak uważam, że te Brytyjskie mają najlepszy klimat...
 
 
W pubach nie dostaniemy wykwintnych potraw ani deserów, dostaniemy za to kufel piwa z kilkoma przekąskami tj. orzeszki, paluszki itp. Puby istnieją na całym świecie i łatwo je rozpoznać, gdyż posiadają specyficzny wystrój oraz klimat, ale najbardziej charakterystyczne  i niepowtarzalne w swoim uroku są puby irlandzkie i angielskie. Ich szczególną cechą jest to, że są ściśle powiązane z określoną grupą społeczną, a klimat i wystrój wnętrza nawiązuje do teraźniejszości i historii grupy. Często w pubach gromadzi się różne pamiątki, bibeloty, zawiesza się zdjęcia na ścianach sprzed kilkudziesięciu lat aby oddać klimat dawnych czasów, gdzieniegdzie leżą różne pamiątki i dokumenty z antykwariatów, lub osobistych zbiorów upamiętniające ważne historyczne lub towarzyskie wydarzenia. Puby angielskie są niemalże muzeami, świadkami czasu mającymi w sobie duszę dawnych dni i przebywających w nich ludzi.
 
 
W pubie oprócz piwa nie brakuje innych napojów alkoholowych. Pod kątem piwa w angielskich pubach, jest zorganizowane praktycznie wszystko, szczególną uwagę przyciągają specjalne kolumny i bufety do nalewania piwa. Każdy pub tworzy swój własny niepowtarzalny klimat, dzięki niezwykle charakterystycznym dodatkom, tj. podkładki, obrusy czy popielnice w określonym stylu, ale również sam wystrój jest bardzo istotny. Duże znaczenie mają również kufle, ich pojemność to tzw. angielska pinta czyli około pól litra. Piwo na życzenie może być podawane w cienkich szklankach albo grubych kuflach. Najczęściej serwowane gatunki, to bitter, ale, lager, porter i strout, jednak nie brakuje tez innych "mniej angielskich". Do piwa serwowane są różne dania i przystawki w tym słynne sandwicze z serami, wędlinami, marynowanymi warzywami, oraz różnymi ostrymi sosami. W ostatnim czasie modne stały się chipsy, orzeszki, chrupki, które często są darmowym uzupełnieniem.
 

 
Myślicie, że spotkania w pubach służą tylko przyjemności? Niestety rozczaruję Was. Spotkania w angielskich pubach są swoistą tradycją i obowiązkiem Anglika. Przede wszystkim uważa się, że "tak wypada". Są to typowe męskie spotkania, w gronie najbliższych przyjaciół. Wchodząc do pubu, rzadko spotka się tam kobietę. Tu prawdziwi mężczyźni piją mocne piwo, dyskutują nie zawsze po cichu, czasami zaśpiewają i posłuchają muzyki, popularne jest również oglądanie meczy. W ciągu dnia jest to też rodzaj klubokawiarni, można tu poczytać prasę lub książkę, napisać artykuł, pracę lub list. Wszystko zależy od pory dnia. Przede wszystkim można tam napić się dobrego piwa albo tradycyjnej whiskey. Puby w Wielkiej Brytanii uznawane są za miejsce, w którym odbywa się najwięcej spotkań towarzyskich. Zgodnie ze statystykami wypija się tu 80% wszystkich spożywanych na wyspach trunków. W pubie urządza się wiele imprez okolicznościowych, w tym także wesela. Poza tym wszechstronność pubów sprawia, że dla każdego znajdzie się tu coś godnego uwagi. Angielskie puby są tak popularne, że organizowane są do nich nawet specjalne wycieczki.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Puby są związane z historią Anglii od dawna, w związku z tym jest wiele takich, które mają długą tradycję i sławę znacznie szerszą niż lokalne środowisko. Jednym z najbardziej znanych jest pub "Dirty Dick", którego założycielem był człowiek uznawany za największego brudasa w historii, ponieważ nie mył się przez wiele lat od śmierci narzeczonej do swojej własnej w wieku 98 lat.
W pubie jest specjalnie urządzona sala sprawiająca wrażenie strasznie zaniedbanej.
 
 
Z kolei pub "Flask" jest punktem zbierania się filharmoników. Swoje puby mają też dziennikarze oraz publicyści. Do tych najważniejszych należą "Old Bell", "Old Chesire Cheese" i "Witnees Box". Pierwszy z nich zasługuje na szczególną uwagę z racji istnienia już dobrze ponad 300lat. Z kolei "Prospect of Whitby" uważany jest za dawne schronienie złodziei i przemytników. Każdy z tych pubów ma swoją historię, związaną z kapitanem Cookiem, Karolem Dickensem, Sherlockiem Holmesem czy innymi tak znanymi postaciami brytyjskimi.
 


 
Oprócz tych pozytywnych informacji o brytyjskich pubach, w ostatnim czasie jest sporo negatywnych informacji dotyczących dużej ilości pozamykanych pubów. Interes mają w tym wielkie supermarkety sprzedające dużo taniej piwo. W ciągu ostatnich 5 lat z mapy Zjednoczonego Królestwa zniknęło około 7 tyś. pubów.
Są też tacy, którzy twierdzą iż zakaz palenia doprowadził do zmniejszenia się ilości klientów w pubach. No cóż, zawsze są dwie strony medalu, nikomu się nie dogodzi.
 
Ja osobiście uważam, że powinno się starać, aby puby przetrwały i było ich jak najwięcej.
Lepsze dobrze utrzymane i wystylizowane puby niż speluny, do których aż żal wchodzić...
 
 
 
 

3 komentarze:

 1. Wspaniały post, ja tez uważam, że angielskie puby nie mają sobie równych i że powinno się dbać o to żeby przetrwały.
  Bardzo podoba mi się Jamica Inn, stary 18 wieczna oberża stojąca na pustkowiu na wrzosowiskach Bodmin, w pobliżu uroczej wioski Altarnun, stała się inspiracją dla mojej ukochanej pisarki Daphne du Maurier.
  Drugi wspaniały pub, który przyszedł mi właśnie do głowy to The Old Bank of England w Londynie piękny, wg mnie rewelacja :)
  http://oldbankofengland.co.uk/
  ~Kasia

  OdpowiedzUsuń
 2. Angielskie puby są z pewnością najpiękniejszymi , ale może napisałabyś coś na temat Australijskich pubów? :) Z pewnością bardzo różnią się o tych brytyjskich. Angielskie są bardzo wytworne eleganckie jak kluby dla dżentelmenów :) Widziałam na zdjęciach Australijskie puby szczególnie ciekawe wydały mi się te w outbacku. Jak kiedyś będziecie zwiedzać jakieś małe zagubione w buszu miasteczko, takie gdzie jest tylko pub i kilka domków to koniecznie opisz swoje wrażenia. Te puby wydają mi się takie obskurne ale mają swój urok :)
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 3. Taaak.... te Brytyjskie mają w sobie to coś... te Australijskie... hmmm... nie mają tego czegoś. Są obskurne i nie zapraszają do wejścia do środka, choć często da się tam dobrze zjeść. Postaram się coś naskrobać o naszych Australijskich pubach. Dzięki za super komentarze :-)

  OdpowiedzUsuń