24 lipca 2014

Mur Hadriana - zapomniana atrakcja

Ostatnio w jakimś filmie usłyszałam o murze Hadriana i zaciekawił mnie ten temat, czy coś jeszcze pozostało z tego historycznego wału obronnego czy też nie. Poszukałam i oczywiście znalazłam :-)
Cofnijmy się zatem w przeszłość... o to krótka historia Muru Hadriana.
 
 
 
 
 
 
 
Był to rzymski wał obronny w północnej Brytanii wybodowany w latach 121-129 n.e. na odcinku od wsi Bowness nad zatoką Solway Firth do twierdzy Segedunum w Wallsend nad rzeką Tyne w czasach cesarza Hadriana. Miał on służyć jako zapora przed wojowniczymi plemionami Piktów z Kaledonii, jednak nigdy nie spełnił pokładanych w nim nadziei.
 
 
Wał Hadriana budowali stacjonujący w Brytanii żołnierze trzech legionów rzymskich, wspomagani przez oddziały pomocnicze. W założeniu konstrukcja miała jedynie utrudniać przemieszczanie się między południową i północną częścią wyspy, a strzec tego miały rozmieszczone co 500 metrów wieże strażnicze i co 1,5 kilometra niewielkie forty. Długość budowli wynosiła 117km, szerokość 3 metry, a wysokość do 5-6 metrów.
W części wschodniej mur był wzniesiony z kamienia, a w części zachodniej z darni.
 

 
Wał Hadriana stracił na swym znaczeniu i zaczął popadać w ruinę, gdy następca Hadriana, Antoninus Pius wybudował na północ od niego nowe fortyfikacje, zwane Wałem Antonina.
Jednak później Rzymianie wyparci z wału Antonina powrócili na Wał Hadriana, który odnowili.
Pozostałości wału Hadriana można oglądać m.in. w pobliżu Segedunum w Housesteads i Great Chester. Są one chronione jako dziedzictwo narodowe.
 
Thirlwall Castle

 
 
 
 
Wzdłuż Wału Hadriana znajduje się szereg miejscowości i obiektów, które swoimi nazwami nawiązują do angielskiej nazwy muru - Wallsend, Heddon-on-the-Wall, Thirlwall Castle.
 
 
 
 
 
Sądzę, że warto zobaczyć taki kawałek historii, nie jest to wielka ani popularna atrakcja turystyczna, jednak czasem właśnie takie mniej znane miejsca mają najwięcej uroku w sobie. :-)

1 komentarz:

  1. Dla mnie właśnie najwięcej uroku mają mniej popularne miejsca :) Zawsze fascynowała mnie historia Wielkiej Brytanii za czasów najazdów Rzymian i zabytki z tych czasów. Zadziwiające, że jeszcze są tak stare pamiątki z tych odległych czasów.
    Przepraszam,że zmienię temat, ale również zaczęłam się niedawno interesować wolnomularstwem, nie wiedziałam, że Wielka Brytania jest ojczyzną masonerii :)
    Kasia :)

    OdpowiedzUsuń