20 sierpnia 2014

Traditional Five'o'clock and different tea.

Picie herbaty w Anglii to ogromna tradycja. Doczekała się swoistych obrzędów, które w dzisiejszych czasach ulegają stopniowemu zanikowi, ale nadal są dosyć często praktykowane. Dawniej herbatę spożywano w określonych porach: po siadaniu, w czasie lunchu i o godzinie 17 - stąd słynne "Five o'clock". Anglicy piją głównie herbaty wschodnioindyjskie, dodając do nich mleko lub śmietankę, co doskonale podkreśla intensywny smak i aromat herbat pochodzących z Indii.
Herbatę zaparza się w czajniczku wsypując do niego ilość łyżeczek odpowiadających ilości filiżanek
i dodatkowo jedną filiżankę na czajniczek. Napar zaparza się 5 minut, a następnie nalewa do filiżanek, do których już wcześniej nalano mleko. Taka kolejność napełniania filiżanki oboma składnikami jest głęboko zakorzeniona w tradycji i jej zmiana uważana jest za nietakt. Ponadto dzięki wlewaniu herbaty do mleka, a nie odwrotnie, napój lepiej się miesza i uzyskuje ładniejszy kolor.
 
 
Jak już wspomniałam, najbardziej znana jest popołudniowa herbata. Jednak w różnych regionach Wielkiej Brytanii do różnych posiłków podawane są różne herbaty tj. High Tea, Cream Tea i Elevenses - w polskim tłumaczeniu drugie śniadanie lub przegryzka.
 
 
AFTERNOON TEA to typowo brytyjski lekki posiłek serwowany w godzinach popołudniowych, składający się w połowie z mini kanapeczek, bułeczek z gęstą śmietaną i dżemem oraz ciastek. Zwyczaj pochodzi z XIX wieku udowodnił, że jest warto o niego dbać i pamiętać o nim, dzięki niemu można delektować się nim nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w wielu częściach świata.
 
 
HIGH TEA czyli PODWIECZOREK, często mylony z Afternoon Tea. High Tea to zupełnie inny zwyczaj picia herbaty, niż słodkie Afternoon Tea. High tea otrzymał swoją nazwę od wysokich stołów na których podawano herbatę klasie robotniczej na zakończenie długiej i żmudnej pracy. Ten posiłek jest bardziej zbliżony do kolacji niż do tradycyjnego podwieczorka. High Tea składa się z cięższych potraw i bardziej pikantnych takich jak mięsne placki, ryba warzywa i pieczywo.
 
 
CREAM TEA to tradycja skoncentrowana na herbacie i bułeczkach z gęstą śmietaną i dżemem. Tą opcję można często znaleźć w wielu brytyjskich kawiarniach. Jest to również mniej czasochłonne do przygotowania niż Afternoon Tea.
W dwóch hrabstwach - Devon i Cornwall - możemy spotkać się jednak z dwoma różnymi sposobami podawania tych bułeczek.
 
 
W Devonshire, gdzie zwane jest to "Devon Cream Tea", dzieli się bułeczkę na dwie połowy, nakłada się na obydwie śmietanę a na górę dżem truskawkowy.
W Kornwalii serwuje się "Cornish Cream Tea", różnica polega na położeniu na bułeczce najpierw dżemu truskawkowego a na górę śmietany.
W innych regionach można serwować Cream Tea w dowolnym stylu.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ELEVENSES to tak zwana przegryzka serwowana późnym rankiem, stąd jej nazwa :-) Przegryzka serwowana około godziny 11:00. Zazwyczaj składa się z filiżanki herbaty wraz z kawałkami ciasta lub kilkoma herbatnikami.
 
 
Niezależnie od pory dnia, można cieszyć kilkoma różnymi stylami herbaty i przekąskami dodanymi do niej. Jest to fantastyczny sposób na spędzenie wolnego dnia w domu i rozkoszowania się idealną dla każdego pogodą.
Ja wyobrażam sobie Afternoon Tea, lub Cream Tea i lekko pochmurną pogodę, a wokół mnie piękny ogród z kwiatami i roślinami...
Ale ze mnie marzycielka :-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz