29 sierpnia 2014

Top Gear - mój ulubiony program

Witajcie moi kochani czytelnicy :-) Pisałam już o jednym z moich ulubionych filmów - Harry Potter, nadszedł czas aby napisać coś o moim ulubionym programie telewizyjnym :-) Mowa o Top Gear. Jest to program poświęcony samochodom, prowadzony przez trzech fantastycznych facetów Jeremiego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa May'a. Ich program jest słynny chyba na całym świecie.


Oto krótka historia programu, która nawet mnie zaciekawiła i troszkę zaskoczyła:

Nadawanie tego programu rozpoczęto w 1977 roku, prowadzącą była znana prezenterka BBC Angela Rippon. Program zaczynał jako typowy informacyjny magazyn motoryzacyjny, prezentujący nowe modele samochodów i inne zagadnienia związane z motoryzacją, jak bezpieczeństwo na drodze. Wielki wzrost oglądalności nadszedł na początku lat 90. kiedy program zaczął prowadzić Jeremy Clarkson, zmieniając profil na niestroniący od kontrowersji magazyn z elementami show dla miłośników samochodów. Obok Jeremiego Clarksona program prowadzili wówczas Quentin Willson i kierowcy wyścigowi Tiff Needell oraz Vicki Butler-Henderson.

Jeremy Clarkson

Pomimo pojawiających się nadal krytycznych opinii na temat profilu programu, Clarkson prezentuje nadal swoją samochodową pasję, do dziś jest wierny idei poruszania emocji widzów, m.in. poprzez kontrowersyjne poglądy i pomysły, w tym otwartą polemikę z przepisami i ludźmi odbierającymi przyjemność płynącą z jazdy nieżyciowymi, jego zdaniem, ograniczeniami i przepisami. Clarkson jest znany z prowokacyjnych antyekologicznych wypowiedzi i ogólnego stylu prowadzenia, który można by scharakteryzować jako :bunt przeciw wszelkim formom rozdmuchanej poprawności politycznej".


Richard Hammond

Program stał się wpływowy i opiniotwórczy na rynku motoryzacyjnym m.in. dzięki formule bezkompromisowego prezentowania poglądów. również na temat konkretnych modeli samochodów. Krytyka zespołu Top Gear mogła oznaczać spore kłopoty dla producenta, jak np. w przypadku Forda Ka, którego sprzedaż w Wielkiej Bytanii zmalała po uwadze w Top Gear, że "wygląda jak żaba". Jeremy Clarkson spotykał się wielokrotnie z zarzutem stronniczości, w tym niechęci do niemieckich marek.
Po odejćiu CLarksona próbującego rozwijać własną karierę telewizyjną, show nieco stonowało swój obraz. Jego sukces sprawił, że w połowie lat 90. inne brytyjskie programy motoryzacyjne zaczęły imitować jego format jak "Driven lub Pulling Power". Jednakże bez telewizyjnej osobowości Clarksona liczba widzów zmalała z 6 do 3 milionów. W 2001 roku BBC zdecydowało zakończyć program, w następstwie czego jego prezenterzy przeszli do brytyjskiego kanału 5 telewizji, prowadząc tam program "5th Gear".


James May

Top Gear powrócił na antenę BBC w 2002 roku wraz z Jeremym Clarksonem, który z producentem Andy Wilmanem opracował nowy format programu. Obecnymi prezenterami są jak wiecie Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May. Program jest realizowany w studiu w Dunsfold Park w Surrey z udziałem stojącej wokół prezenterów publiczności.

Stałym elementem programu jest rozmowa Clarksona z zaproszonym znanym gościem na temat jego samochodów. Ten fragment znany jest pod hasłem "Gwiazda w aucie za rozsądną cenę".

Na tą chwilę wyemitowanych zostało 21 sezonów. Z tego co wiem, trwają prace nad kolejnym 22 sezonem, którym ma się pojawić w przyszłym roku i ma mieć podobno najwięcej odcinków ze wszystkich wyemitowanych dotąd serii.

Ostatnio pojawiła się u nas fantastyczna kolekcja naklejek do zbierania, do tego można kupić album na naklejki, zapach do samochodu i mnóstwo innych gadżetów.


Album na naklejki

Puszka na dodatkowe naklejki

Naklejki do zbierania, naklejki dostajemy za tankowanie na stacji, za każde wydane $15 dostajemy 4 naklejki

Posiadmay również kilka płyt DVD z serii Top Gear "The Great Adventure" oraz ostatnio udało nam się kupić popiersie STIGa z kilkoma płytami w środku z serią "Challenges".
Jeremy Clarkson jest twórcą wielu książek, pozostali prezenterzy również. Ja aktualnie posiadam 3 książki, jedną w języku polskim, dwie pozostałe po angielsku. Książku w języku polskim o tytule: "Moje lata w Top Gear" jest serią zebranych felietonów. Musze przyznać mam niezły ubaw czytając tą książkę. Polecam, wszystkim którzy lubią się pośmiać. Jego książki nie są tylko o samochodach.


STIG z płytami


 
Posiadamy również kilka innych serii Richarda Hammonda i James'a May'a wyprodukowanych dla naszej Australijskiej telewizji SBS.
 


 
 
Jeremy Clarkson ma kilka słynnych cytatów, oto kilka z nich:
 
- Jak to możliwe, że eurodeputowanym udało się wprowadzić ujednolicone banany, a nadal pozwalają, aby w każdym państwie członkowskim istniał inny, za każdym razem ekscytujący sposób wydobywania elektryczności ze ściany.

 - Nadchodzą już takie czasy, że wiadomości stają się tematem wiadomości.

-  Ponieważ jestem mężczyzną, niechętnie zjeżdżam na bok, żeby zapytać kogoś o drogę, bo to oznaczałoby, że ten ktoś pod pewnym względem jest mądrzejszy ode mnie. A na pewno tak nie jest, bo ja siedzę sobie wygodnie w cieplutkim samochodzie, a on włóczy się pieszo.

-  Prawdziwa sztuka, tak jak prawdziwe jeansy, nigdy nie wyjdzie z mody.

-  Przyjaźń wcale nie jest nienaruszalną więzią. Jest raczej jak olbrzymia, piaszczysta wydma, pozornie potężna i trwała, ale pewnego dnia budzisz się, a jej już nie ma.

-  Teraz to i ja się zezłościłem. Wybrałem się do jednego z londyńskich sklepów z akcesoriami szpiegowskimi i szarpnąłem się na noktowizor za 350 funtów. Niestety, nosił na sobie napis „Made in Russia”, co w wolnym tłumaczeniu brzmi: „że zrobiony po pijaku”. Noktowizor działał beznadziejnie.

-  To wspaniały pomysł, gdy już naprawdę nie masz co z sobą zrobić, bo wszystko łącznie z opryszczką narządów płciowych, jest lepsze niż zanudzić się na śmierć. Nie jest łatwo, wiem, wywołać siłą woli pryszcze na genitaliach, ale przy niewielkim wysiłku można złapać przeziębienie, które – jeśli się jeszcze trochę bardziej postarać – przejdzie w grypę.

-  A herbata ćaj? Kosztowaliście jej kiedyś? Jeśli nie – to lepiej już jej nie próbujcie; tych samych doznań, i to za o wiele mniejsze pieniądze, dostarczy wam wypicie własnego moczu.

-  Nawet jeśli Osama nie żyje, Amerykanie nigdy nie odniosą nad nim zwycięstwa, dopóki pewnego dnia nie pójdą po rozum do głowy i nie wybiorą na prezydenta Johnny’ego Deppa.

- 806 koni… i to na tej kiepawej, rzadkiej cieczy którą amerykanie nazywają benzyną. Napełniony bardziej treściwą mieszanką jaką mamy tu w Europie wyciągnie 850 koni. Dobra rada: Jeśli zaadaptujecie silnik do jazdy na bio-paliwie wyciągnie aż 900 koni…. To coś dla Billa Oddiego. Opis: o Koenigsegg CCX.

- Herr Porsche miałby zaburzenia wzwodu na widok Cayenne

-  Faceci ubrani jak Power Rangers. Opis: o motocyklistach.

I to na tyle w temacie Top Gear, oczywiście mam nadzieję, że program nadal będzie emitowany, jest chyba najlepszy program motoryzacyjny który nawet kobieta przetrwa i będzie płakać ze śmiechu na każdym kolejnym odcinku. Polecam!!!
Mój ulubiony odcinek?
Sezon 15 odcinek 4. Domy na kołach. Będziecie sikać ze śmiechu :-)

Oto kilka zdjęć tego co prezenterzy sami stworzyli: 
A Wy jaki macie ulubiony program telewizyjny???

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz