7 września 2014

Szkocka gra w Golfa

U nas w Australii w każdej miejscowości mamy pole golfowe. Pamiętam będą w Fraserburgh piękne pole golfowe. Od jakiegoś czasu co raz bardziej mi się podoba ta gra i postanowiliśmy zapisać więc naszą córkę do Junior Golf Clubu. Cena tak niskie, że wręcz za darmo a zabawy co nie miara. Ostatnio moje dwie czytelniczki wspomniały mi o pochodzeniu golfa ze Szkocji i jakoś zaczął ten temat za mną chodzić, i w końcu postanowiłam poszukać czegoś na temat gry w golfa. Oto krótka historia i kilka ciekawostek na temat golfa.


Prawdziwe pochodzenie golfa jako dyscypliny sportowej nie jest jasne. Jedna wersja zakłada, że dyscyplina ta wywodzi się ze Szkocji, a okresu późnego średniowiecza. Sport podobny do dzisiejszego golfa opisywany był już w lutym 1297 roku w Holandii. Była to gra z kijem i piłką skórzaną. Kto uderzył piłkę mniej razy przed trafieniem do tarczy celnej z odległości kilkunastu metrów, wygrywał. Reguły dzisiejszego golfa są takie same jak te, które wymyślono w Szkocji. Pewne jest, że sport nazywany słowem "golf" został zakazany przez Parlament Szkocji w XV wieku. Niektórzy naukowcy jednak uznają, że taki zakaz obowiązywał dla gry podobnej do "shinty" lub "Berliny", przypominającej bardziej nowoczesny hokej na trawie, niż golfa. Na początku golf uprawiany był w Szkocji i Anglii, skąd rozpowszechnił się na cały świat. Najstarsze pole golfowe na świecie to "Old Links al. Musselburgh Racecourse". Istnieje świadectwo, któe dowodzi, że golf był uprawiany już 1672 roku, a Maria I Stuart, królowa Szkocji, zachwycała się nim już w 1567 roku. Słowo "golf" pochodzi od holenderskiego słowa "kolf" co oznacza laska, maczuga, kij.


GOLF DLA PRZYJEMNOŚCI
Golf jest chyba sportem dla każdego, jednak wymaga sprawności fizycznej oraz przyzwoitej kondycji. W golfa może grać zarówno 70-latek jak i 10-latek. Przejście przez wszystkie dołki na polu zajmuje od 4 do 6 godzin, w trakcie których cały czas przebywa się na świeżym powietrzu i wykonuje się umiarkowany wysiłek fizyczny, polegający głownie na przespacerowaniu około 6-8 kilometrów wraz z ważącą kilkanaście kilogramów torbą z kijami.
Golf jest często postrzegany jako sport bardzo elitarny, który uprawiają wyłącznie bogaci snobi. W krajach, w których sport ten jest bardzo popularny np. Wielka Brytania, Australia, Irlandia, USA, Szwecja, Japonia, Islandia, Czechy, jest on jednak dość łatwo dostępny, niemal dla każdego, kto naprawdę chce grać. Namiętni gracze w golfa zwykle należą do określonego klubu, którego członkowie wspólnie użytkują swoje pole golfowe i o nie dbają. Członkowie klubu tworzą zwykle rodzaj społeczności, która dzieli się kosztami utrzymywania pola. W krajach, gdzie golf nie jest zbyt popularny, jest on zwykle bardzo kosztowny, przy czym główną barierą finansową jest nie koszt nabycia sprzętu, ale koszt użytkowania pola lub koszt składek członkowskich w klubie. W Polsce na przykład wysoki koszt pola wynika z przepisów, które traktują pole jako obiekt sportowy, co powoduje wyłączenie z podatku rolnego na rzecz znacznie większego podatku ustalanego przez gminę. Z golfa w 1927 roku wyodrębnił się, jako niezależny sport, minigolf. Około 1992 roku powstała w Niemczech cała seria nowych rodzajów golfa np. offgolf, streetgolf, urbangolf.


GOLF DLA ZAWODOWCÓW
W krajach anglosaskich golf jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych. Golf jako sport jest niemal w 100% opanowany przez graczy profesjonalnych, którzy żyją z jego uprawiania, podobnie jak to jest w przypadku tenisa. Najlepsi golfiści należą do najlepiej opłacanych sportowców na świecie. Ich dochody są znacznie wyższe od dochodów tenisistów i są zbliżone do zarobków zawodowych koszykarzy i graczy w futbol amerykański.
Zawodowi gracze w golfa osiągają obecnie szczyt swoich możliwości w wieku 27-30 lat, a ich kariery trwają do 45-50 roku życia. Dawniej najlepsi gracze byli zwykle znacznie starsi (40-60lat), ale w latach 80' i 90' XXw nastąpiła zmiana pokoleniowa, która zmiotła stare pokolenie. Obecnie do najlepszych graczy zaliczani są Tiger Woods, Ernie Els, Vijay Singh oraz Rory McIlroy, zaś za najlepszych graczy w historii golfa uważani są Bobby Jones, Jack Nicklaus i Arnold Palmer.


Pole golfowe w Fraserburgh

Kije składają się z główki (club head), którą uderza się w piłkę, pręta łączącego (shaft) oraz rączki (grip). Kije różnią się między sobą kątem nachylenia główki (loft) i długością kija, pośrednio także wagą. Te dwa podstawowe parametry decydują o wysokości i długości lotu oraz podkręceniu (spinie) piłki. Kije dzielą się na cztery rodzaje:
  • "Woods" (drewniane) - o najmniejszej masie zaś największym headzie, które umożliwiają wykonywanie uderzeń prowadzących do długich lotów piłki, obecnie używane i oznaczane: 1 (driver, ok. 10 stopni), 3 (13,5) i 5 (17);
  • "Irons" (żelazne) - znacznie cięższe lecz z mniejszą główką, które umożliwiają wykonywanie delikatniejszych uderzeń i precyzyjniejszą ich kontrolę, obecnie najczęściej używane od numeru 3, (czasem od 2 lub nawet 1) do 9;
  • "Wedges" (kliny) - właściwie pododmiana żelaz, służą do uderzeń krótkich oraz w trudnych sytuacjach (np. gdy piłka wpadnie w piach); oznaczane PW, GW, SW, AW i LW (kąty do 64 stopni);
  • "Putter" (popychacz) - stosowany na green do precyzyjnego uderzania piłek, aby ostatecznie wpadły do dołka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz