27 grudnia 2014

Noc Guy'a Fawkes'a

Dzisiaj troszkę ciekawej historii czyli "Noc Guy'a Fawkes'a" i jego prochowy spisek. Może się trochę spóźniełam z tematem bo ten dzień/noc obchodzony jest 5 Listopada. Jednak warto o nim napisać.Guy Fawkes znany też jako Guido Fawkes, należał do angielskich katolików, którzy zaplanowali zakończony fiaskiem "spisek prochowy" w 1605 roku.
Urodzony w Angli, wyjechał w młodości na kontynent, gdzie walczył w wojnie osiemdziesięcioletniej po stronie katolickiej Hiszpamii przeciw Holenderskim reformatorom, którzy byli protestantami. Po poznaniu Thomasa Wintoura wrócił z nim do Anglii. Ten przedstwaił Fawkesa Robertowi Catesby'emu, który planował dokonać zamachu na króla Jakuba I i przywrócić katolickiego monarchę na tron. Fawkes stanął na straży krypty z prochem wydzierżawionej pod Izbą Lordów. Nocą 5 Listopada Fawkes został ujęty przez władze, które zaalarmowane anonimowym listem, ostrzegającycm przed niebezpieczeństwem, przeszukiwały Pałac Westminsterski. Przek kilka kolejnych dni Fawkes był przesłuchiwany i torturowany, aż wreszcie złamał się. Skazano go na śmierć przez powieszenie i poćwiartowanie, lecz uniknął agonii w cierpieniach, jaką niosła okrutna kara, gdyż złamał kark, skacząc tuż przed egzekucją z szubienicy, na której miał zawisnąć 31 stycznia.
Jego nazwisko jest utożsamiane ze spiskiem prochowym, który co roku, poczynając od 5 listopada 1605 roku, upamiętnia się obchodami, podczas których na stosie płonie kukła Fawkesa, a w tle często widać pokazy sztucznych ogni.


 
 
Majwiększa impreza organizowana w Anglii z okazji rocznicy zamachu mająca postać karnawału odbywa się w mieście Bridgwater w pierwszy piątek listopada, po czym przez następny tydzień powtarzany jest w innych miejscowościach Somersetu - Burnham-on-Sea i North-Petherton.
Karnawał w Bridgwater uważany jest za największą imprezę tego typu w Wielkiej Brytanii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz